Lékaři ze vsetínské nemocnice začali implantovat nitrooční čočky s rozšířeným ohniskem

06.11.2018
Ilustrační foto
Moderní nitrooční čočky se zdokonalenou hloubkou ostrosti (EDOF – Enhanced Depth of Focus) začali nedávno implantovat lékaři očního oddělení Vsetínské nemocnice.  Pacientům umožňují vysokou kvalitu vidění nejen na vzdálené cíle, ale i na stále využívanější střední vzdálenost. Zároveň svou moderní konstrukcí EDOF čočky eliminují rušivé optické efekty, což ocení nejen řidiči při jízdě za šera.

„Čočka Zeiss AT LARA má tři ohniska, od dálky až po vzdálenost zhruba šedesáti centimetrů. Umožňuje tedy ostré vidění nejen do dálky, ale také pro práci na počítači, v domácnosti, dílně, při nakupování. Jedná se takzvanou střední vzdálenost, která je dnes podceňovaná, ale stále více využívaná. Dříve se více četlo, dnes se pracuje s počítačem. Pokud má člověk čočku zaostřenou do blízka, pak patřičného efektu nedosáhne,“ vysvětluje primář očního oddělení Vsetínské nemocnice MUDr. Pavel Šmehlík s tím, že právě střední vzdálenost je u EDOF čočky Zeiss AT LARA velmi dobře udělaná.

Využitelná je nejen při léčbě šedého zákalu, ale také u zájemců, kteří chtějí snížit dioptrie, závislost na brýlích, bez toho, že by se u nich již oční zákal projevil (takzvaná refrakční výměna čočky). „Refrakční výměnu s využitím čočky se zdokonalenou hloubkou ostrosti jsme nedávno uplatnili u jedné z klientek, která byla velmi spokojena. Je spousta pacientů, kteří kolem padesátého roku věku najednou potřebují dvoje brýle, laserový zákrok na rohovce se jim přitom už vzhledem k věku nedoporučuje. Právě tady je nitrooční čočka se zdokonalenou hloubkou ostrosti rozumnou alternativou,“ vysvětluje primář a dodává: „Je rozumnější vyměnit čočku, která by se stejně za pár let zkalila, než ošetřovat rohovku.“

Do oka se EDOF čočka implantuje velmi malým řezem, který zabezpečuje rychlou pooperační rekonvalescenci. Komfortnější je i práce pro chirurga, čočky jsou již předpřipraveny ve speciálním pouzdře. Minimalizuje se tak lidská chyba, riziko, že by se čočka mohla do pouzdra špatně vložit.

Lékaři očního oddělení Vsetínské nemocnice mají dlouholeté zkušenosti s implantací bifokálních (dvouohniskových) i trifokálních (tříohniskových) nitroočních čoček. Program Premium je určen pacientům, kteří chtějí snížit svoji závislost na používání brýlí. „Nejlepší postup zvolíme podle životního stylu pacienta – univerzálně vhodné řešení neexistuje. Konzultace před operací je nutná,“ doplnil primář MUDr. Šmehlík.

Oddělení je moderně vybavené. Nedávno Vsetínská nemocnice obnovila takzvané „čtyřče“, které patří k nejčastěji používaným přístrojům. Na úhradě nákupu se sponzorským darem ve výši dvě stě tisíc korun podílela společnost FASTAV DEVELOPMENT – AOC, s.r.o. „Přístroj zahrnuje refraktometr, keratometr, pachymetr a tonometr. To znamená, že měří zakřivení rohovky, refrakci oka, tloušťku rohovky a oční tlak,“ zhodnotil primář MUDr. Šmehlík.

Aktuálně z Vsetínska